České Budějovice - Hosín - Dobřejovice - Lišov - Velechvín - Hůrky - Líšnice - Nová Ves - Kaliště - Koszalin - Detroit - Prairie du Chien - St. Luis - Cheb - Ústí nad Labem - Záblatí - Žarkov - Hůrka - Nedabyle - Heřmaň - Strážkovice - Plav - Bavorovice - Hrdějovice - Nové Dvory - Březí - Vrcov - Branišov - Haklovy Dvory - Drahotěšice - Kolný - Levín - Vlkov - Minneapolis

Jak to všechno začalo...

Když člověk zjistí, že mu něco chybí, tak se zvedne a jde to hledat. A tak nějak to začalo.....

V červnu roku 2003 se člověk přestěhoval v městě České Budějovice z jednoho místa na druhé. Po velkém zařizování a vyřizování se zastavil a rozhlédl se po krajině blízké i vzdálené, po životě současném i minulém..... Z jedné strany svého nového působiště pohlédl na dům, ve kterém žila jeho matka a z druhé strany na dům, ve kterém žil jeho otec, kde své první roky strávil jeho bratr a kde chvilku pobyl i on sám jako miminko :-)  A člověk se začal ptát odkud vlastně pochází, jací byli jeho předci, kde a jak žili...?  A člověk se začal pídit po stopách minulosti svého rodu.

Nejdříve se člověk vyptával svých rodičů na jejich rodiče, sourozence, prarodiče... Vypisoval si poznámky z rodných a oddacích listů, dokumentů... Snažil se vytvořit rodokmen, a to i na počítači.... Také plánoval návštěvu českobudějovického archivu a také archivu v Třeboni. Uběhly ale dva roky a člověk zjistil, že nějak polevil a do archivu se ještě ani nepodíval.

Jednoho dne (17. 11. 2005) dostal člověk e-mail od paní, která se ho ptala, jestli nemají společné předky. Ale člověk neměl tak staré informace o svém rodě :-(  Tato paní byla tím pravým impulzem pro intenzivní pátrání, a to dokonce i v archivech.  V českobudějovickém archivu člověk zjistil, že nemůže přečíst zápisy napsané starým písmem. I vydal se na cestu učení čtení starého písma. A velmi se mu to vyplatilo, neboť jinak by v třeboňském archivu jen nešťastně zíral na zápisy ve starých matrikách a v duchu by spílal písařům, kteří tyto, pro něho nečitelné, zápisy vytvořili. Také našel zápisy psané latinou a i když si pořídil dva slovníky a jednu knihu tohoto jazyka, ne všechna slova přečetl a našel. 

Objevil člověk společné předky jeho a této paní (vlastně jejího manžela)?  ANO!!!  :-)  Jeho předek Šimon a její předek Jan byli bratři a jejich rodiče byli Josef David a Kateřina rozená Kloudová :-) Se získanou "sestřenicí" si člověk stále píše e-maily a je velká škoda, že paní bydlí velmi daleko, než aby se mohli navzájem navštívit. Ačkoliv návrh na setkání již padl z obou stran.

Ale tím práce člověka zdaleka nekončí. Je stále plno věcí ke zjištění, doplnění.... Je to "běh na dlouhou trať", ale člověk aspoň nemá čas dumat nad něčím, co stejně neovlivní, nezmění...

A tak "ČLOVĚKU, LOVU ZDAR!"  

A Vám ostatním, kteří již bádají po minulosti svého rodu nebo Vám, kteří by se do toho rádi pustili, člověk přeje hodně štěstí při hledání, trpělivost a tu správnou "zažranost" do tohoto koníčka, který Vám zabere téměř veškerý volný čas :-)

19.07.2006 14:51:54
Máca
Toulky po Čechách + fotografie pro volný čas / Rambles about Bohemia + photos for leisure time

 

 

 

 

Freewarový (zdarma) genealogický databázový program - skvělý!

 

 

 Informační systém jihočeských archivů 
 Česká archivní společnost

 

 

Česká genealogická a heraldická společnost v Praze

 


 

 

Satelitní atlas světa - české prostředí
Georgius - Veronica - Lucas - Susanna - Joannis - Magdalena - Bartoloměj - Dorota - Joseph - Věnceslaus - Catharina - Šimon - Václav - Johanna - Josef - Karel - Mariana - Jakub - Witt - Anna - František - Matěj - Terezie - Bohuslav - Maria Anna - Jan - Barbora - Vítek - Kateřina - Václav - MaříMagdalena - Rosálie - Stanislav - Marie - Antonín - Božena - Petr - Marcela - Jiří - Eva - František - Jana - Robert - Rychard - Miloslav - Marie - Karolína - Stanislava - Karel - Maryla - Ryszard - Zofia - Tomasz - Apolena - Lukasz - Barbara - Matouš - Helena - Tomáš - Romana - Václav - Klárka - Jindřich - Renáta - Michaela - Kašpar - Jindřiška - Mikuláš - Voršila - Clarence - Ruth - Lawrence - LaVon - Larry - Lynn - Leslie - Lyle - LuAnn - Layne - Lisa - Lori - Donald - Elaine - Karen - Robert - Margery - Jerome - Henry - John - Hans
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one